Večita dilema je da li preći preko nečega ili ne. To pitanje se postavlja u svakoj vrsti odnosa – u porodici, među prijateljima ili u emotivnim vezama.
Kada su u pitanju partnerski odnosi, većina nas ima postavljene granice koje donekle poštujemo. Međutim, kada su u pitanju prijatelji ili porodica, crvena linija je često fleksibilna i lako se prelazi preko nje. Zašto je to tako?
Ovog puta, fokusiraćemo se na prijateljstvo, dok familiarni odnosi ostaju za drugi put.
Kada sagledamo neke prijateljske veze, primetićemo da su mnoge od njih već prešle granicu, ali ih i dalje održavamo.
S psihološkog aspekta, navika je često razlog zašto i dalje održavamo te veze. Možda su trajale godinama ili čak decenijama, možda su ti ljudi bile uz nas u teškim vremenima, i zbog toga ne želimo da ih se odreknemo. Međutim, da li nas te veze zapravo povređuju?
Odgovor je često – da.
Iako smo proveli divne trenutke s nekim, to ne znači nužno da je ta osoba dobar prijatelj. Lepota prošlih dana leži upravo u tome što su prošlost – vreme koje je prošlo, a svako od nas se menja i raste. Pa tako i odnosi koje imamo i koje negujemo. Ako imamo prijatelja koji nas stalno opterećuje svojim problemima ili nam prenosi svoje frustracije, možda je vreme da preispitamo tu vezu. Nije mi namera da odmah odbacimo svakoga ko iznese svoje probleme i da ga deklarišemo kao lošeg prijatelja.
Svi prolazimo kroz teške periode u životu, i prijatelji su tu da nam pruže podršku, da saslušaju naše izazove i da nam pomognu da se osećamo bolje. Međutim, ako neko stalno dolazi s istim problemima iz godine u godinu, a nikada ne doprinosi ničem pozitivnom ili lepom u naš odnos, to može biti znak da se radi o lošem odnosu.
Postoje i oni „prijatelji“ koji se javljaju samo kada im treba pomoć, a kada je na vas došao red, odjednom su zauzeti i imaju nekog neodložnog posla, i tako vi samo slušate njihove probleme i pokušavate da im rešite iste, a bolje da se rešite njih.
Sledeća grupa su svako i oni koji vas lako zanemare zbog novog partnera, smatrajući da su nas „prerasli“. Međutim, nakon nekoliko godina, kada se te veze okončaju, vraćaju se i pokušavaju da povrate našu naklonost. Svako od nas poznaje bar jednu takvu osobu.
Većinu ovih stvari ne bismo tolerisali u partnerskim odnosima, ali kada su prijateljstva u pitanju, situacija je drugačija. Strah od gubitka i ostajanja samih često nas drži zarobljenima u toksičnim vezama.
Sledeći put kada nas pozove takva osoba, trebalo bi da se zapitamo da li bi ona bila tu da smo mi na njenom mestu. Važno je postaviti granice i početi ceniti i voliti sebe, jer tek tada ćemo privući ljude koji će nas istinski ceniti i poštovati.
Da biste stekli poštovanje i upoznali ljude spremne za lepa i trajna prijateljstva, prvo morate eliminisati sve toksične odnose i početi da cenite i volite sebe. Na kraju krajeva, mi smo ti koji se svakodnevno vraćamo sebi, zato je važno da sebe volite najviše. Tek tada ćete privući ljude koji će vas istinski ceniti i poštovati.