Za mnoge porodice priča o novcu je tabu. Roditelji zarađuju, a dece troše onoliko novca koliko im pružite. To je kraj priče.
Većina finansijskih stručnjaka ipak ne slaže sa tom metodom i tvrde da to nije najbolji način vaspitanja dece kada su finansije u pitanju. Oni smatraju da je važno da dete razume šta je novac, kako se do njega dolazi i čemu on služi. Kod dece treba razviti osećaj za to šta je neophodno, a šta može da saček. Deca treba da nauče i shvate razliku između želja i mogućnosti.
Većina roditelja smatra da o novcu ne treba razgovarati sa svojom decom, ali u tome često greše. Deca treba da znaju dosta o novcu i nikad nije rano da počnete da ih učite o tome.
Ne pričamo o složenim kamatnim računima i trendovima na svetskom tržištu, pričamo o vašim kućnim finansijama. O tome šta je plata i kako se novac zarađuje, šta su troškovi i kako se raspoređuju, šta je štednja, a šta znači to kada neko upadne u dugove.
Rana edukacija dece kada su finansije u pitanju nije stvar izbora, već obaveza roditelja.
Ukoliko na vreme počnete da učite dete o novcu, lakše će razumeti zašto ne može uvek da dobije igračku koju poželi.
Na ovaj način učite svoje dete odgovornom ponašanju, pa tako sa novcem koji bude dobijalo od vas, rođaka ili prijatelja, postupaće odgovorno i neće ga odmah potrošiti na slatkiše ili neke sitnice, već će deo sačuvati za neki svoj cilj. Bilo da želi da kupi novi telefon, gitaru ili igračku, na primer.
Dete koje učestvuje u raspoređivanju kućnih finansija umeće više da ceni trud roditelja kojim mu obezbeđuju dobro školovanje i potrudiće se da im taj zadatak olakša. Dobre ocene mu neće predstavljati teret, već priliku da za to bude finansijski nagrađen bilo dobijanjem stipendije, bilo nekim drugim mogućnostima.
Ako smatrate da je svet isuviše materijalan i bojite se da će dete „sve gledati kroz novac“, to je razlog više da edukujete svoje dete o novcu. Naučite ga humanosti. Kroz svoj primer, pokažite mu da novcem ne može da se kupi ljubav i prijateljstvo, ali da nam novac daje privilegiju da budemo velikodušni prema drugima i da pomažemo onima koji su u nevolji.
Kada dete štedi, ohrabrite ga da postavi svoje ciljeve, ali i da deo novca potroši na igračku ili stvar koju će pokloniti nekom drugom. Naučite ga radosti deljenja.
Ukoliko se na vreme posvetite edukaciji dece kada je u pitanju upravljanje novcem, naučićete ih da cene svoj rad i da razmišljaju u pravcu budućnosti, da budu sigurni kada treba da investiraju, i kako pronaći način za ostvarenje cilja.
Učite ih svemu što je vezano za novac, banku… jer na taj način će imati znanje kojim će sebi obezbediti bolju budućnost. Ali ne samo sebi, već i onima do kojih im je stalo. Postaće vredan član svoje zajednice, a na novac će gledati iz drugog ugla.