Na ovaj tekst nas je inspirisao jedan poznati filozof, a reč je o Sokratu. Svima nam je poznato da je ono čemu se posvećuje najviše pažnje ono što jača.
Kolektivna svest ovih dana usmerena je na ne tako lepe slike koje nam dolaze iz okolnih zemalja, ali jedno je bitno, mi ne moramo te priče puštati u svoj svet, zato moramo sami odlučiti da li želimo da čujemo to ili ne.
Ukoliko želite da izađete iz začaranog kruga i da birate priče koje ćete slušati, predlažemo vam da sa svojim prijateljima ili ukućanima pre početka deljenja neke „infomrmacije“ prođete kroz ovaj filter.
Takođe možete ga koristiti i kao filten na osnovu koga ćete odlućiti koji sadržaj ćete čitati i na šta ćete trošiti svoje vreme.
Ma koliko god da se trudimo i da pokušavamo da takve i slične vesti držimo po strani, porodica, prijatelji i mediji nam to ne dozvoljavaju uvek.
Priča glasi ovako:
Jednog dana, jedan poznanik je došao do ovog velikog filozofa i rekao: „Znaš li šta sam upravo čuo o tvom prijatelju?“
„Stani malo“, odgovorio je Sokrat. „Pre nego što mi kažeš to što želiš, to mora da prođe jedan mali test. Zove se trostruki filter za ogovaranje“.
- „Trostruki filter?“
„Tako je“, Sokrat je nastavio. „ Pre nego što razgovaraš samnom o mom prijatelju, bila bi dobra ideja da na trenutak filtriraš ono što ćeš reći. Zato sam ga nazvao test trostrukog filtera. Prvi filter je ISTINA. Da li si apsolutno siguran da je ono što nameravaš da mi kažeš istina?“.
- „Ne“, rekao je čovek: „Zapravo sam tek čuo o tome i…“
- „U redu“, rekao je Sokrat. „Dakle ne znaš da li je to istina ili ne. Sada ćemo pokušati drugi filter, filter DOBROTE. Da li je to što si hteo da mi kažeš o mom prijatelju nešto dobro?“.
- „Ne, naprotiv“.
- „Dakle“, Sokrat je nastavio: „Želiš mi reći nešto loše o njemu, ali nisi siguran da je to istina, ali i dalje možeš proći test jer je ostao još jedan filter, filter KORISTI. Da li će to što želiš da mi kažeš o mom prijatelju biti korisno za mene?“.
- „Ne, ne baš“.
- „Pa“, zaključio je Sokrat, „ako to što želiš da mi kažes nije ni istinit, ni dobro ni korisno zašto bih onda ja to uopšte želeo da čujem?“.
Ti biraš kako ćeš danas da se osećaš.
Ne možemo, a da ne zastanemo na tren. Osvrnemo se i razmislimo, da li je ono što svakodnevno slušamo istina, da li je to dobro za nas i na kraju da li nam koristi?
Ovaj filter možete primeniti u svakodnevnom životu vrlo jednostavno, bilo da su u pitanju priče koje pričate sa prijateljima, kolegama ili one koje vas sledeći put budu privukle kroz naslov ili sliku, tada se zapitajte da li biste na sva tri pitanja odgovorili potvrdno, ukoliko to nije tako, zbog čega onda uopšte tome posvetiti pažnju i vreme?