Sezona godišnjih odmora je uveliko u toku. Kao i svake godine dilema da li poneti celokupnu sumu planuranog budžeta u kešu ili deo staviti na karticu ostaje pitanje.
Dok su starije generacije više privržene kešu, mlađe više vole plastiku. I jeda i druga strana imaju svoje prednosti ali i manje.
Savet finansijskih stručnjaka iz godine u godinu je da se budžet preraspodeli. Kako danas većina hotela i apartmana u turističkim mestima imaju sefove pa je samim tim gotovina sigurna.
Šoping je obavezan
Za ljubitelje šopinga, plastika je primamljivija, jer ne moraju da vode računa o količini novca koju nose sa sobom. Ukoliko više volite da plaćate plastikom, pre nego što pođete na put, proverite sa svojom bankom naknade ukoliko budete plaćali u inostranstvu ili podizali novac na nekom od bankomata van naše zemlje. Za sve ove transakcije bilo bi poželjno koristiti debitnu karticu umesto kreditne, tako ćete izbeći skupe naknade, ali nećete moći da potrošite više nego što ste planirali.
Dok je za sitne troškove poput iznajmljivanja ležaljki ili kupovine krofne na plaži keš je obavezan. Savet stručnjaka je da uvek nosite sitne novčanice, ali i da novac ne držite na jednom mestu.
Bilo da ste ljubitelj keša ili plastike, stručnjaci savetuju da unapred odredite iznos novca planiran za trošak, kako smo na odmoru skloniji većoj potrošlji, a prodavci u turističkim mestima toga svesni, vrlo brzo možemo ostati bez novca, pa zbog toga veće kupovine planirajte pred sam kraj odmora.
Večita dilema: Šta je bolje da koristite na letovanju – keš ili kartica!