Kada smo u vezi ili braku novac nam može biti sredstvo da doživimo mnogo lepih momenata, ali borba oko novca takođe može i upropastiti vaš odnos.
Možda imate naviku da štedite previše, ili je vaš partner sklon prevelikim troškovima i nemaran je prema novcu. Možda smatrate da vaš partner nedovoljno brine o budućnosti, i da ne zna kako da upravlja novcem?
Ako je novac česta tema vaših rasprava, možda nedostatak istog nije razlog vaše svađe, već nedostatak komunikacije i kompromisa.
Kada iz običnog „zabavljanja“ uđete u obziljnu vezu ili brak, to utiče na vaše finansije. Od toga koliko znate o navikama, sklonostima i finansijskim planovima vašeg partnera zavisiće i stabilnost vašeg budućeg odnosa. Da se ne lažemo, brak je samo druga vrsta biznisa.
Nedostatak novca je jedan od glavnih uzroka svađa koje dovode do prekida veze ili razvoda.
Kada ulazite u ozbiljnu vezu ili brak, prvo što treba da uradite je da pričate o novcu. Taj razgovor nije lak, pogotovo što je neophodno da bude iskreni i u pogledu prihoda i rashoda koje imate. Takođe kad pričate o novcu, važno je da istaknete i vaše stavove o štednji i kratkoročne i dugoročne planove.
Koliko ste vi i vaš partner kompatibilni kada su u pitanju finansije?
Ako se dramatično razlikujete kada je reč o štednji ili dugoročnim finansijskim planovima to može biti veliki problem u braku kasnije.
Planiranje budžeta
Kada jednom sagledate zajedničke finasije, napravite budžet. Popišite sve prihode i rashode na mesečnom nivou i razgovarajte o tome.
Kakvi su vaši stavovi o tome kako treba da trošite novac, uticaće na vaš životni stil. Možda ste, dok ste bili sami, mnogo više novca trošili na sebe. Jednom kada budete u zajednici, to kako ćete trošiti novac zavisiće u mnogome od vašeg partnera. Da li ćete moći toliko da izlazite ili da trošite novac na stvari koje želite i da budete srećni, ako vam partner non stop oko toga prebacuje? Razmislite da li ste spremni da se odreknete nečega, jer je novac potreban da se pokriju neki porodični troškovi?
Sagledajte gde je granica kada je vaš lični novac u pitanju! Ukoliko je jedan od vas u brak doneo i dug, (na primer kupio je auto na kredit) to postaje zajednički trošak.
Kod planiranja budžeta postoje dve mogučnosti. Prva je zajednički fond koji podrazumeva da obe strane svoje prihode drže zajedno, ova varijanta je prihvatljivija starijim generacijama, dok je kod mlađih zastupljen drugi sistem, a to je da se novac potreban za zajedničke troškove u vidu računa, hrane i potrepština za domaćinstvo podeli na ravne delove, a da ostatak prihoda predstavlja lični novac svakog partnera.
Fond za nepredviđene troškove
Ovaj Fond bi trebalo da pokrije troškove života na tromesečnom nivou pod uslovom da oboje ostanete bez posla, ali Fond je sjajan način i da pokrijete nepredviđene troškove kao što su neplanirane popravke u kući, kvar na autu, ili hitna zdravstvena intevecnije. Na ovaj način nečete upasti u finansijsku krizu i lakše ćete prebroditi neplaniranu situaciju.
Koliko je sadašnji životni stil bitan za zajednički život, toliko su ključni i stavovi o finansijskoj budućnosti. Da bi ste živeli u harmoničnom braku, potrebno je da se susretnu vaši stavovi oko kratkoročnih i dugoročnih finansijskih ciljeva, ali i načina kako ćete ih postići.
Kako i kada ćete kupiti auto, ili zajedničku nekretninu..? To su važna pitanja oko kojih treba da se dogovorite.
Štednja je izuzetno važna, a kada živite u porodici veoma je bitno da se složite oko toga. Danas novac možete odvajati na štedni račun na mesečnom nivou zajedno ili pojedinačno. Većina finansijskih stručnjaka ipak predlaže da deo štednje bude zajednički, a da jedan deo odvajate na sopstveni račun.
Prema istraživanjima u Britaniji svaki peti muškarac ima skriveni štedni račun za koji ne zna njegova supruga. Poverenje je izuzetno važno, a iskren odnos je stub kvalitetne veze, i upravo zbog toga razgovarajte o finansijskim planovima. To što deo novca odvajate na posebne štedne račune ne morate da shvatate kao „izdaju porodice“, već kao odgovornost prema svojoj budućnosti, ipak za većinu parova je finansijska nezavisnost među partnerima izuzetno važna.
To kako vidite sebe i kakav stav o tome ima vaš partner vrlo je važno i mnogo će uticati na to kako oboje raspolažete novcem.